Prawa i obowiązki członka

Prawa i obowiązki członka ZNP 
(wyciąg ze Statutu ZNP)

III. CZŁONKOWIE, ICH PRAWA I OBOWIĄZKI 

Art.7. 1. Członkami ZNP mogą być pracownicy zatrudnieni: 

1) u pracodawców działających w systemie oświaty i w systemie pieczy zastępczej - zwanych dalej placówkami, 

2) w rządowej i samorządowej administracji oświatowej, 

3) u pracodawców działających w systemie szkolnictwa wyższego i nauki, 

4) (uchylony) 

5) w instytucjach współpracujących z oświatą, nauką i szkolnictwem wyższym, 

6) w Biurze Zarządu Głównego, okręgach i oddziałach ZNP, jednostkach organizacyjnych ZNP i ich filiach, 

7) w podmiotach zapewniających obsługę administracyjno-techniczną w placówkach, 

8) w niewymienionych w pkt 1-7 osobach prawnych prowadzących placówki, 

9) w żłobkach i klubach dziecięcych. 


1a. Członkami ZNP, poza pracownikami, mogą być: 

1) osoby świadczące pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, jeżeli nie zatrudniają do tego rodzaju pracy innych osób niezależnie od podstawy zatrudnienia, oraz mają takie prawa i interesy związane z wykonywaniem pracy, które mogą być reprezentowane i bronione przez związek zawodowy, 

2) wolontariusze, 

3) stażyści, 

4) inne osoby, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia, 


- jeżeli świadczą pracę na rzecz podmiotów, o których mowa w ust. 1. 

2. Poza osobami, o których mowa w ust. 1 i 1a członkami ZNP mogą być również emeryci, renciści, osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, dla których ostatnim miejscem pracy był podmiot określony w ust. 1. 

2a. Osoby bezrobotne w rozumieniu przepisów o zatrudnieniu, z wyjątkiem osób, z którymi rozwiązano stosunek pracy z winy pracownika, zachowują członkostwo w ZNP. 

3. Członkami ZNP stają się członkowie organizacji związkowych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9. 7 


4. (uchylony) 

5. (uchylony) 

6. Członek ZNP po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne kontynuuje członkostwo w ZNP: 

1) w oddziałowej albo zakładowej sekcji emerytów i rencistów, o ile w terminie 3 miesięcy od daty przejścia na emeryturę, rentę lub świadczenie kompensacyjne nie złoży prezesowi oddziału albo prezesowi rady zakładowej oświadczenia o kontynuowaniu członkostwa w ognisku albo zakładowej organizacji, z zastrzeżeniem pkt 2, 

2) w dotychczasowym ognisku albo zakładowej organizacji - jeżeli w oddziale albo zakładowej organizacji nie funkcjonuje oddziałowa albo zakładowa sekcja emerytów i rencistów; może również zdecydować o kontynuowaniu członkostwa w ognisku właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. 


7. (uchylony) 

8. Ewidencje członków ZNP prowadzą właściwe oddziały i zakładowe organizacje na zasadach określonych przez Zarząd Główny. 

Art. 7a. 1. W sprawie przyjęcia do ZNP decyduje w formie uchwały właściwe ze względu na aktualne miejsce pracy kandydata, a w przypadku emeryta, rencisty lub osoby pobierającej nauczycielskie świadczenie kompensacyjne właściwe ze względu na miejsce zamieszkania kandydata - prezydium zarządu oddziału lub prezydium rady zakładowej. Uchwała podejmowana jest na najbliższym albo kolejnym posiedzeniu następującym po wpłynięciu wniosku o przyjęcie w poczet członków. * 

* Do postępowań w sprawach przyjęcia do ZNP, zastosowania środka oddziaływania i wykluczenia z ZNP wszczętych i niezakończonych przed 31 stycznia 2020 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, zgodnie z § 3 ust. 2 uchwały XLII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP z dnia 23 listopada 2019 r. w sprawie zmian w Statucie ZNP. 

2. Od uchwały o nieprzyjęciu, o której mowa w ust. 1, zainteresowanemu przysługuje w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia odwołanie do właściwego terytorialnie prezydium zarządu okręgu albo Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. 

Art.8. Członek ZNP nie może należeć do innego związku zawodowego. 

Art.9. Dowodem przynależności do ZNP jest ważna legitymacja członkowska. 

Art.10. 1. Członek ZNP ma prawo: 

1) wybierać i być wybieranym do wszystkich władz i organów statutowych ZNP, 

2) oceniać na zebraniach, konferencjach i zjazdach działalność zarządów i rad wszystkich szczebli i ich członków, 

3) zgłaszać wnioski i opinie dotyczące działalności ZNP, 

4) występować z umotywowanym wnioskiem o odwołanie członków władz i organów statutowych ZNP, 

5) uczestniczyć w zebraniach, na których podejmowane są decyzje dotyczące jego osoby, w przypadkach i na zasadach określonych w Statucie, 

6) odwoływać się od decyzji organów i władz statutowych ZNP jego dotyczących w przypadkach i na zasadach określonych w Statucie, 

7) korzystać bezpłatnie ze związkowego poradnictwa prawnego na zasadach określonych w regulaminie uchwalonym przez Zarząd Główny, 

8) zwracać się do władz i organów statutowych ZNP w sprawach związkowych, pracowniczych, społecznych i zawodowych, 

9) korzystać z zasiłków i zapomóg oraz innych świadczeń na zasadach określonych w regulaminach uchwalonych przez Zarząd Główny, 

10) korzystać z diet i zwrotu kosztów w związku z pełnieniem funkcji we władzach ZNP i organach statutowych, w trybie i na zasadach określonych przez Zarząd Główny. 

2. W razie śmierci członka ZNP zapomogę z tego tytułu otrzymuje jego rodzina albo osoba opiekująca się nim, w trybie i na zasadach określonych w regulaminie uchwalonym przez Zarząd Główny. 

Art.11. Członek ZNP jest obowiązany: 

1) przestrzegać i realizować postanowienia Statutu oraz uchwał władz i organów statutowych ZNP, 

2) uczestniczyć w życiu związkowym, dążyć do realizacji celów i zadań ZNP, 

3) regularnie opłacać składki członkowskie, 

4) dbać o dobre imię ZNP i nie działać na szkodę ZNP i jego członków. 

Art.12. Członkowie władz i organów statutowych ZNP są ponadto obowiązani: 

1) aktywnie uczestniczyć w pracach organu statutowego ZNP, do którego zostali wybrani, 

2) rzetelnie wykonywać przyjęte na siebie obowiązki, 

3) reprezentować stanowisko ustalone kolegialnie przez władzę i organ, których są członkami, 

4) naprawić szkodę powstałą w wyniku podjęcia czynności przekraczających zakres posiadanych przez nich uprawnień i pełnomocnictw. 

Art.13. Szczegółowy zakres praw i obowiązków osób, o których mowa w art. 12 oraz członków ZNP zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy w celu pełnienia funkcji w ZNP określa regulamin uchwalony przez Zarząd Główny. 

Art.14. 1. W przypadku naruszenia postanowień Statutu członek ZNP może, w drodze uchwały, zostać ukarany: 

1) upomnieniem, 

2) naganą. * 

* Do postępowań w sprawach przyjęcia do ZNP, zastosowania środka oddziaływania i wykluczenia z ZNP wszczętych i niezakończonych przed 31 stycznia 2020 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, zgodnie z § 3 ust. 2 uchwały XLII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP z dnia 23 listopada 2019 r. w sprawie zmian w Statucie ZNP. 

2. Uchwałę, o której mowa w ust. 1, podejmuje właściwy sekretariat zarządu oddziału albo prezydium rady zakładowej z zastrzeżeniem ust. 3. 

3. W stosunku do członków sekretariatu zarządu oddziału albo prezydium rady zakładowej uchwałę, o której mowa w ust. 1, podejmuje odpowiednio właściwy sekretariat zarządu okręgu albo Sekretariat Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP. 

4. Uchwała, o której mowa w ust. 1, nie może być podjęta po upływie 3 miesięcy od daty naruszenia postanowień Statutu. 

5. Kopię uchwały, o której mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem doręcza się członkowi ZNP, wobec którego podjęto uchwałę o ukaraniu, w terminie 30 dni od dnia jej podjęcia. 

6. Członek ZNP, wobec którego podjęto uchwałę o ukaraniu, może odwołać się od uchwały o ukaraniu: 

1) w przypadku, o którym mowa w ust. 2 - odpowiednio do zarządu oddziału lub rady zakładowej, 

2) w przypadku, o którym mowa w ust. 3 - odpowiednio do zarządu okręgu albo do Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP 

- w terminie 14 dni od daty otrzymania kopii uchwały o ukaraniu. 10 

7. Zarząd albo rada, do której wpłynie odwołanie, podejmuje uchwałę o utrzymaniu kary w mocy na najbliższym albo kolejnym posiedzeniu. Niepodjęcie uchwały o utrzymaniu kary w mocy jest równoznaczne z uchyleniem nałożonej kary. Decyzja ta jest ostateczna. 

8. Projekty uchwał, o których mowa w ust. 1 i 7 zawierają uzasadnienie. 

9. Członek ZNP, wobec którego podjęto uchwałę o ukaraniu, ma prawo uczestniczyć w posiedzeniu, o którym mowa w ust. 7, o czym zawiadamia się go najpóźniej na 7 dni przed terminem tego posiedzenia. Niestawiennictwo na tym posiedzeniu nie wstrzymuje rozpoznania odwołania. 

Art. 14a. 1. W przypadku rażącego naruszenia postanowień Statutu, a w szczególności działania na szkodę ZNP lub jego członków, właściwy zarząd oddziału albo rada zakładowa może podjąć uchwałę o wykluczeniu danego członka z ZNP. * 

* Do postępowań w sprawach przyjęcia do ZNP, zastosowania środka oddziaływania i wykluczenia z ZNP wszczętych i niezakończonych przed 31 stycznia 2020 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, zgodnie z § 3 ust. 2 uchwały XLII Krajowego Zjazdu Delegatów ZNP z dnia 23 listopada 2019 r. w sprawie zmian w Statucie ZNP. 

2. Uchwałę, o której mowa w ust. 1, może podjąć również właściwe prezydium zarządu okręgu albo Prezydium Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP oraz Prezydium Zarządu Głównego, po uzyskaniu odpowiednio opinii właściwego zarządu oddziału albo rady zakładowej. Zarząd oddziału albo rada zakładowa wydaje opinię w formie uchwały w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku o jej wydanie. 

3. Uchwała, o której mowa w ust. 1, podejmowana jest większością co najmniej 2/3 ważnie oddanych głosów. 

4. Podjęcie uchwały, o której mowa w ust. 1, powoduje zawieszenie w pełnieniu wszystkich funkcji w ZNP do czasu jej uprawomocnienia się lub uchylenia. 

5. Kopię uchwały, o której mowa w ust. 1, wraz z uzasadnieniem doręcza się w terminie 14 dni od dnia jej podjęcia członkowi ZNP, wobec którego podjęto uchwałę o wykluczeniu. 

6. Członek ZNP, wobec którego podjęto uchwałę o wykluczeniu, może odwołać się do zarządu albo rady wyższego szczebla w terminie 14 dni od daty otrzymania kopii uchwały o wykluczeniu. W przypadku uchwały Prezydium Zarządu Głównego odwołanie przysługuje do Zarządu Głównego. 

7. Zarząd albo rada, do których wpłynie odwołanie, przeprowadzają postępowanie wyjaśniające i podejmują uchwałę o utrzymaniu w mocy uchwały o wykluczeniu na najbliższym albo kolejnym posiedzeniu, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy. Uchwała w tej sprawie podejmowana jest większością 2/3 ważnie oddanych głosów i jest ostateczna. Niepodjęcie uchwały o utrzymaniu w mocy uchwały o wykluczeniu jest równoznaczne z jej uchyleniem. O podjętej uchwale zarząd albo rada pisemnie zawiadamia osobę wykluczoną z ZNP oraz organ, który podjął uchwałę o wykluczeniu. 

8. Projekty uchwał, o których mowa w ust. 1 i 7 zawierają uzasadnienie. 

9. Członek ZNP ma prawo uczestniczyć w posiedzeniach, na których podejmowane są uchwały, o których mowa w ust. 1, 2 i 7, o czym zawiadamia się go najpóźniej na 7 dni przed ich terminem. Niestawiennictwo na tych posiedzeniach nie wstrzymuje rozpoznania sprawy. 

Art.15. 1. Ustanie członkostwa w ZNP następuje w wyniku: 

1) pisemnego oświadczenia członka o wystąpieniu z ZNP, 

2) niespełniania warunków, o których mowa w art. 7 ust. 1, 1a, 2, 2a lub art. 8, 

3) (uchylony) 

4) niepłacenia składek członkowskich przez co najmniej trzy kolejne miesiące, 

5) wykluczenia z ZNP, 

6) śmierci członka ZNP. 

2. Ustanie członkostwa stwierdza niezwłocznie prezes oddziału albo prezes rady zakładowej. Od decyzji prezesa przysługuje odwołanie odpowiednio do prezydium zarządu oddziału albo prezydium rady zakładowej w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania, z zastrzeżeniem ust. 3. 

3. Ustanie członkostwa prezesa oddziału albo prezesa rady stwierdza niezwłocznie prezes wyższego szczebla. Od decyzji prezesa przysługuje odwołanie odpowiednio do prezydium zarządu albo prezydium rady tego samego szczebla w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania. 

4. Decyzji o ustaniu członkostwa z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 6 nie doręcza się i pozostawia się w dokumentacji odpowiednio oddziału albo organizacji zakładowej, o czym zawiadamia się właściwy zarząd albo radę.


Nasza strona korzysta z plików cookies. Zachowamy na Twoim komputerze plik cookie, który umożliwi zbieranie podstawowych informacji o Twojej wizycie.
Przeczytaj jak wyłączyć pliki cookiesRozumiem