2023-08-04 Wrześniowa pikieta - Warszawa MEiN

pikieta_1

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

1 września 2023 r., w samo południe, Związek Nauczycielstwa Polskiego organizuje przed budynkiem Ministerstwa Edukacji i Nauki pikietę.
Jako związek będziemy protestować, bo domagamy się podwyżek, rozwiązania problemów systemowych oraz zwiększenia nakładów finansowych na ten sektor (więcej informacji na stronie internetowej ZNP).
Mamy rekordowo wysoką inflację i rekordowo niskie pensje.
Kształcimy kadry, które przyczyniają się do rozwoju kraju, tymczasem uczelniom grozi zapaść kadrowa, bo niskie wynagrodzenia (5 zł powyżej minimalnej krajowej) nie przyciągają młodych zdolnych ludzi do pracy w zawodzie naukowca.
Zależy nam na naszych studentach i studentkach wiemy, że edukacja jest najważniejsza, bo dzięki niej zmienia się świat.

Domagamy się:
- zwiększenia wynagrodzenia pracowników szkolnictwa wyższego i nauki co najmniej o 20% w 2023 roku
- gwarancji wynagrodzenia profesora na poziomie dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowe
- ustawowego powiązania wynagrodzeń zasadniczych pracowników niebędących nauczycielami akademickimi z wynagrodzeniami zasadniczymi nauczycieli akademickich
- zwiększenia nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe od 2023 roku.

Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego przygotowała projekt zmiany ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nasz projekt złożyli w Sejmie posłowie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej - linki do projektów ustaw zawierających nasze postulaty:

https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-1292-2023/$file/9-020-1292-2023.pdf - projekt KKP Lewica

https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/Projekty/9-020-1279-2023/$file/9-020-1279-2023.pdf - projekt KP Koalicja Obywatelska

Co do organizacji przejazdu na pikietę informacji do 29.08.2023r. udzielają prezesi ZNP UEW.