2023-03-14 Podwyżki - komunikat Prezydium Rady Zakładowej ZNP

Szanowni Państwo, członkowie ZZ, pracownicy UEW,

informujemy, że zgodnie z Komunikatem Ministra Edukacji I Nauki z dnia 15 lutego 2023 r. o zwiększeniach wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz badawczego przyznanych na rok 2023, Uniwersytetowi Ekonomicznemu we Wrocławiu przyznano kwotę 9954900,00 zł. Przyznane środki finansowe przeznaczone są na podwyższenie wynagrodzeń brutto pracowników uczelni średnio o 7,8% w odniesieniu do wykonania wynagrodzeń w tych uczelniach w roku 2021 (na podstawie sprawozdania budżetowego Rb-70 za IV kw. 2021 r.), od 1 stycznia 2023 r .

Zgodnie z informacją, udzieloną przez Prezesa Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki, przyznane kwoty, Ministerstwo rozesłało na uczelnie w lutym 2023 r.

Prezydium Rady Zakładowej ZNP , na podstawie art.28 ustawy o związkach zawodowych z dnia 23 maja 1991 r., zwróciło się jeszcze w grudniu 2022 r., a następnie w lutym br, do JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Kalety o udzielenie informacji, dotyczących kształtowania się wynagrodzeń zasadniczych pracowników uczelni na poszczególnych stanowiskach, wg załączników do Regulaminu wynagradzania oraz w konkretnych przedziałach kwotowych (200 zł), o podanie kwot, jakie uczelnia musi miesięcznie przeznaczyć na podniesienie wynagrodzeń od 1 stycznia 2023 r. dla pracowników nie będących nauczycielami oraz dla nauczycieli akademickich, w celu przygotowania się do uzgodnień, w sprawie zwiększenia wynagrodzeń pracowników UEW, z wyrównaniem od 1 stycznia 2023 r.

Z przykrością informujemy, że odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy są niepełne i niezgodne z prośbami, zawartymi w pismach, skierowanych do JM Rektora, co uniemożliwia ZZ rozeznanie się w faktycznej sytuacji finansowej pracowników uczelni i przygotowanie do negocjacji, na które zostaliśmy zaproszeni na 21.03.2023 r.

Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby podział środków był zadawalający dla większości pracowników uczelni, przyjmując, że wszystkim nam leży na sercu, dobro osób najmniej zarabiających.

W imieniu Prezydium Rady Zakładowej ZNP

Kinga Klonowska